Şairler Şehrinde Ozanlar, Genç Yetenekleri Keşfedecek

Halk şiirinin büyük ustalarından, modern şiirin önemli temsilcilerine kadar pek çok şair ve yazarı yetiştiren şairler şehri Kahramanmaraş'ta, bu unvanı devam ettirmek ve genç yetenekleri keyfetmek için ozanlar tarafından ses yarışması düzenleniyor.

Afşin Kaymakamlığı ve Afşin belediyesinin desteğiyle Afşin Halk Ozanları Derneği tarafından düzenlenen, "O ses Afşin" adlı ses yarışmasının başvuruları başladı.

Ay sonuna kadar, devam edecek başvuruların ardından düzenlenecek yarışmayla, duyulmamış sesleri halka tanıtmak ve ozanlık kültürünün devam ettirilmesi amaçlanıyor.

Dernek Başkanı Ahmet Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede sesi güzel olup keşfedilmemiş yetenekleri gün yüzüne çıkartmak istediklerini söyledi.

Ozanlık ve şairlik kültürünü gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmayı istediklerini vurgulayan Karakaya, genç yetenekleri halka kazandırmak istediklerini belirterek, "Ozanlık ve şairlik kültürünü devam ettirecek, bayrağı teslim edecek yeni sesleri tespit etmek için ilçemizde 'O Ses Afşin' yarışmasını düzenledik." diye konuştu.

Afşin'in ozan ve şairleri ile ünlü bir ilçe olduğunu dile getiren Karakaya, şunları kaydetti:

"İlçemizde birçok ünlü ozan, âşık ve şairimiz yetişti. Âşık Mahzuni Şerif, Hayati Vasfi Taşyürek ve Âşık Yener gibi daha ismini sayamadığım ülkeye adını duyuran değerlerimiz var. Dernek olarak atılda kalan güzel sesleri meydana çıkartmak için 'O ses Afşin' isimli ses yarışmasını düzenleyeceğiz. Bu yarışmada dereceye giren seslere ödüllerimiz olacak ve birinciye seslendirmek istediği eserle klip çekeceğiz. Duyulmamış sesleri halka tanıtmak ve kültürümüzü devam ettirmek istiyoruz."

Karakaya, ses yarışmasına vatandaşların 30 Eylül Cuma gününe kadar dernek binasına gelerek başvuru yapılabileceğini belirterek, yarışmaya katkılarından dolayı Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan ve Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'e teşekkür etti.