KSÜ'de “Kutadgu Bilig” Konferansı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Yedi Renk Öğrenci Topluluğu, Mavi Hilal Gençlik ve Kültür Öğrenci Topluluğu ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu işbirliğiyle yazılışının 950. yılında  “Kutadgu Bilig’in Önemi” konulu panel düzenlendi.

   KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Öğrenci topluluklarınca yürütülen faaliyetleri önemsediklerini ve desteklediklerini belirten Rektör Can, öğrencilerin girişimcilik ve liderlik yönlerini güçlendiren, birlikte çalışma kültürünü geliştiren bu tür faaliyetlerin en az dersler kadar gerekli olduğunu vurguladı. Rektör Can, medeniyetimizin en önemli eserlerinden biri olan Kutadgu Bilig’i konu edinen panelin faydalı olması temennisinde bulunarak etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür etti.

   Yedi Renk Öğrenci Topluluğu Akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Baylan da kısa bir selamlama konuşması yaparak panele katkı sunan isimlere şükranlarını sundu.

   Açılış konuşmalarının ardından KSÜ İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Alimcan Buğda’nın başkanlığını yürüttüğü panel oturumuna geçildi. Dr. Öğretim Üyesi Buğda, Kutadgu Bilig’in Yusuf Has Hacib tarafından yazılışının 950. yıl dönümünün 2019 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındığını söyledi.

   Panelde ilk sözü alan KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sadi Gedik, Kutadgu Bilig’in dil ve edebiyat açısından önemine ilişkin bilgiler verdi. Kutadgu Bilig’in Türk-İslam Medeniyeti içerisinde Türkler tarafından yazılan ilk Türkçe eser olduğunu ifade eden Gedik, Karahanlı dönemi Türkçesiyle yazılan eserin, Uygur ve Göktürk Türkçesinin özelliklerini de yansıttığını belirtti.

   KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ethem Taş ise Kutadgu Bilig’de ki yönetim anlayışına ilişkin bilgileri ve konuya ilişkin değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

   Program katılımcıların sorularının panelistler tarafından cevaplandırılmasının ardından gerçekleştirilen plaket sunumuyla son buldu.