Kahramanmaraş’ta “Kutadgu Bilig Okumaları” Başladı

   Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi tarafından, yazılışının 950. Yılı münasebetiyle tertip edilen “Kutadgu Bilig Okumaları” başladı.

   Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından imzalanan protokol çerçevesinde TYB Kahramanmaraş Şubesi, Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi ve Karacaoğlan İl Halk Kütüphanesi işbirliğinde düzenlenen “Kutadgu Bilig Okumaları”nın ilk dersi Karacaoğlan İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirildi. TYB Kahramanmaraş Şube Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Bağlarbaşı İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Enver Çapar’ın yürütücülüğünde 20 Aralık 2019-24 Nisan 2020 tarihleri arasında her Cuma saat 18.00’de Karacaoğlan İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilecek olan okuma programının ilk dersi tanışma faslıyla başladı. Katılımcıların kendilerini tanıtmalarının akabinde Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Fazlı Bayram açılış konuşması yaptı. Konuşmasında Kutadgu Bilig’in medeniyetimizdeki yeri ve önemine işaret eden Bayram, bu kıymetli eserin okunmasına vesile oldukları için duydukları memnuniyeti dile getirdi. Okuma programını ‘cüz sürme’ olarak da bilinen geleneksel mukabele usulü ile ifa edeceklerini belirten Şube Başkanı Fazlı Bayram, bu vesileyle bir geleneği de ihya etmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

   Proje yürütücüsü Enver Çapar, programın muhteva ve icrası; Yazar Mehmet Raşit Küçükkürtül de Kutadgu Bilig’in kültür, medeniyet ve edebiyatımızdaki yeri ile ilgili birer konuşma gerçekleştirdiler.

   Programın ilk dersinde eseri, TYB Kahramanmaraş Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Mehmet Yaşar kıraat etti.