Kahramanmaraş 'a Gelen Şair, Âşık, Ozan ve Sanatçılar Hünerlerini Sergiledi

Kahramanmaraş'ta, 10 ülkeden gelen 100 şair, âşık, ozan ve sanatçı, atışma, muamma, lebdeğmez güzelleme ile türkü gibi dallarda hünerlerini sergiledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğinde, Aliya İzzetbegoviç Parkı'nda 1'inci Uluslararası Âşıklar, Ozanlar ve Şairler Bayramı etkinlikleri başladı. Etkinlikte 100 şair, âşık, ozan ve sanatçı, vatandaşların yoğun ilgisi karşısında atışma, muamma, lebdeğmez, güzelleme ile türkü gibi dallarda hünerlerini sergiledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakçı, burada yaptığı konuşmada, şairler, ozanlar ve âşıkların bir araya gelmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Kabakçı, Kahramanmaraş'ta tarihten beri önemli şairlerin, âşıkların ve ozanların olduğunu belirterek, tarihini âşıkların, ozanların destanlarıyla, ağıtlarıyla yazan kadim bir kentte böyle önemli etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 "FARKLI DUYGULAR YAŞIYORUZ"

Âşık Temel Türabı ise gecenin coşkusuna ve vatandaşların ilgisiyle güzel geçen etkinliğin önemine dikkat çekti. Tarihi bir geleneği sürdürdüklerini dile getiren Türabı, "Bu 5 bin yıllık bir Türk geleneği, Dede Korkut'tan Mahsuni Şerif'e kadar gelen bir gelenektir. Biz bunu Türkiye'nin dört bir yanında yaşatmaya çalışıyoruz. Her yerde farklı duygular yaşıyoruz ama Kahramanmaraş'ta bir başka oluyor." dedi. Âşık Selahattin Kazanoğlu da Kahramanmaraş'ı çok sevdiğini belirterek, "Biz Kahramanmaraş'ı kahramanlığı ile tanıdık. Kahramanmaraş'a ilk defa geliyorum, buranın insanlarının ve kahramanlığından her zaman gurur duyduk. Sonsuza kadar da gurur duyacağız, çünkü cumhuriyete ve millete sahip çıktıkları için." değerlendirmesinde bulundu.