Yazar Avukat Hayati İnanç'ın Kahramanmaraş’ta katıldığı söyleşi yoğun ilgi gördü. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nin salonu tıklım tıklım doldu.
   Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleyişte salonlar dolup taşarken söyleyişi 3 bin kiş izledi. Dışarıda ise bine yakın kişi yoğunluktan dolayı içeri alınamadı. Eğitimci Yazar Hayati İnanç, gördüğü kalabalık karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yoğun katılımın olduğu söyleyşide 7'den 70'e herkes yoğun ilgi gösterirken vatandaşlar salona sığmadı. Ünlü yazarı yakından görmek isteyen vatandaşlar saatler öncesinde salonu doldururken, birçok kişi ise programı ayakta izledi.

   Kendini tanıtarak başladığı söyleyişte Eğitimci Yazar Hayati İnanç, Divan Edebiyatındaki derinlik ve zenginliği anlatarak “Öyle bir millet ki şairi de ihtişamlı göz kamaştırıcı. Dağdaki çoban da, tahttaki sultan da şair. Sadece 18 yüzyılda 10.000’n üzerinde divan şair yetiştirmişiz” dedi. İnanç, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini okuyarak, insanın dünyadaki yaşam manasını, edebiyatın ve şiirin insan hayatındaki etkisini, kendi hayatından kesitler vererek anlattı. Türkçe, Arapça ve Farsça dillerde çeşitli şiirler okuyarak katılımcılara unutulmaz dakikalar yaşatan ve konuşmasını kendine has üslubu ve şık esprilerle sürdüren İnanç, salonu dolduran şiir severlerin büyük ilgisine teşekkür ederek. Kahramanmaraş’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

   Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Gönüllere dokunan kıssalarla, salonumuzu tamamen dolduran hemşehrilerimize hayati tecrübelerini anlatan değerli yazar ve sunucu Hayati İnanç ’a teşekkür ediyorum dedi.”

   Kahramanmaraş büyükşehir belediye başkanı Hayrettin Güngör, program sonrasında Yazar Hayati İnanç’a çiçek ve Maraş yöresine ait el oyması sandık hediye etti.