Afşinder, Âşık Mahzuni Şerif ve Âşık Yener 'i Andı

Vefatının 15. yılında Âşık Mahzuni Şerif’in ve arkasında binlerce eser bırakan Âşık Yener’in, yaşanmış canlı hatıraları ve türküleri Afşinder dernek merkezinde anıldı.

İstanbul da faaliyet gösteren “Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği”, yine değerlerine sahip çıkmak adına kültürel bir faaliyete imza attı. Her yıl mayıs ayında gerçekleştirdiği Âşık Mahzuni Şerif’i anma programlarına bu yıl Âşık Yener’i de ekleyerek iki kıymetli ozanı, hatıralarıyla ve türküleriyle andılar.

Programın sunumunu Afşinder Başkan Yardımcısı ve Âşık Mahzuni Şerif’in akrabası Abdulkadir Arslan yaptı. Arslan, Mahzuni’nin kısa hayat hikâyesini anlattıktan sonra, hayallerinden ve anılarından kısaca bahsetti.

Âşık Yaşar Gören ile Âşık Aliyar Arslan birbirinden güzel Mahzuni türkülerini seslendirmenin yanı sıra Mahzuni ile olan hatıralarını da anlattılar.

Afşinder Başkanı Ahmet Ardıç ise; bizim kendi değerlerimize hayatta iken sahip çıkmamız lazım. Sanatçılık fıtrî bir kabiliyettir. Söz yazmak, beste yapmak her kişinin yapacağı iş değildir. Şehrimiz söz ve âşıklar yönünden mümbit bir zemin. O yüzden bu kıymetli değerlerimize hayatta iken sahip çıkmamız lazım. Bugün hem bu iki kıymetli hemşerimizi rahmetle yâd ederken, hem de şu an burada türkülerle bize ziyafet çektiren kıymetli ozanlarımıza sahip çıkmak adına böyle bir program tertip edildi. Katılan kıymetli ozanlarımıza ve katılımcılara teşekkür ediyorum, dedi.

Son olarak sahneye Âşık Yener’in 19 yıl bizzat hizmetinde ve yanında bulunan Âşık Arap Ali Gülşen bestelediği Âşık Yener’in türkülerini okuyarak dinleyenleri coşturdu.

Katılımcılara yemek ikram edilip, hatıra fotoğrafı çekildikten sonra program sona erdi.

Kaynak: Maraş Gündem ( 24.05.2017)